Przy urządzaniu nowej kuchni, czy wymianie starszych sprzętów AGD stajemy teraz przed wyborem – płyta gazowa, elektryczna czy płyta indukcyjna do zabudowy? Jeśli do swojej kuchni zdecydowałeś się właśnie na tą ostatnią opcję, to podpowiemy jak wybrać najlepszą płytę indukcyjną.

Płyty indukcyjne stały się bardzo popularne, to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kuchenek gazowych. Są stosunkowo tanie, są łatwe w utrzymaniu czystości, a gotowane na nich posiłki powstają bardzo szybko.

Czym jest płyta indukcyjna?

Gotowanie na płycie indukcyjnej opiera się na wykorzystaniu elektromagnetyzmu. Prąd przepływa przez miedziane cewki wbudowane w płytę, tym samym tworząc fale elektromagnetyczne. Wytwarzana w ten sposób energia przechodzi z płyty indukcyjnej do podstawy naczynia w postaci wytworzonego bądź przewodzonego ciepła. Przy wytwarzaniu pola elektromagnetycznego temperatura płyty nie podnosi się, dlatego jej użytkowanie jest całkowicie bezpieczne. Dotykanie płyty indukcyjnej w czasie gotowania nie grozi poparzeniem. Nagrzewa się tylko naczynie, w którym przygotowujemy potrawy.

Należy zaznaczyć, że nie każde naczynie nadaje się do gotowania indukcyjnego. Powinny być to garnki i patelnie z odpowiednio dużą zawartością żelaza lub stali. Ponadto do gotowania na płytach indukcyjnych nadają się niektóre naczynia wykonane z aluminium i stali nierdzewnej. Producenci stosują specjalne oznaczenia do tego typu naczyń, dlatego podczas zakupów należy zwrócić na nie szczególną uwagę.

Dlaczego płyta indukcyjna jest najlepszym wyborem?

Płyty indukcyjne są szybkim i efektywnym sposobem na przygotowywanie posiłków. Szybko się nagrzewają, są proste w obsłudze (obsługa jest zazwyczaj intuicyjna), są stosunkowo tanie w eksploatacji.

Na pierwszy rzut oka, od zakupu płyty indukcyjnej może odstraszyć dość wysoka cena – jednak dobra płyta indukcyjna to inwestycja na lata. Możemy być pewni, że zakup będzie trwały i wygodny, a ponadto szybko się zwróci. Wystraszyć też może przymus wymiany naczyń kuchennych, jednak możemy być pewni, że podobnie jak płyta indukcyjna, będzie to zakup na lata, który szybko się zwróci.

Kolejną zaletą dobrej płyty indukcyjnej jest energooszczędność. Jest ona znacznie bardziej wydajna niż płyta ceramiczna czy klasyczna kuchenka gazowa. Płyta indukcyjna to gwarancja szybkiego i sprawnego przygotowywania posiłków. Ponadto dobra płyta indukcyjna dopasuje się do każdego wnętrza – producenci płyt indukcyjnych dbają o ich klasyczny i elegancki design, który idealnie wkomponowuje się do kuchni, nie zajmując przy tym dużo miejsca. Dużym plusem płyty do zabudowy jest też fakt, że możemy umieścić ją praktycznie w dowolnym miejscu. Kolejnym plusem jest bezpieczeństwo. Używając płyty indukcyjnej możemy być pewni, że ani kucharz, ani znajdujące się w pobliży dzieci czy zwierzęta nie ulegną poparzeniu. Dodatkowo producenci przebijają się w dodatkowych opcjach, np. wbudowany zegarek czy alarm, które ułatwiają pracę na płycie indukcyjnej. Pracę na dobrej płycie indukcyjnej umili niewątpliwie duży, kolorowy wyświetlacz LCD, który powoli staje się standardowym wyposażeniem. Wyjątkową przyjemność stanowi intuicyjne sterowanie płyt indukcyjnych, które niewątpliwie jest dużą zaletą tego typu nowoczesnych sprzętów grzewczych.

Podsumowując plusy dobrej płyty indukcyjnej do zabudowy to:

 • energooszczędność i wydajność
 • szybkie i sprawne przygotowywanie posiłków
 • bezpieczeństwo w czasie gotowania
 • elegancki, ponadczasowy design
 • kompaktowość
 • intuicyjna obsługa
 • możliwość zamontowanie praktycznie w każdym miejscu
 • dodatkowe funkcje, które ułatwiają i umilają gotowanie

Płyta jedno czy trój – fazowa?

Odpowiedź jest prosta. Jeśli tylko nasza instalacja elektryczna na to pozwala, to zawsze lepiej jest wybrać płytę indukcyjną o wyższej mocy.

Na jaki wydatek należy się przygotować, jeśli chcemy kupić dobrą płytę indukcyjną?

Decydując się na zakup dwustanowiskowej płyty indukcyjnej (ok. 30 cm na 52,5 cm) należy przygotować się na wydatek rzędu minimum 700 zł.

Jeśli interesuje nas klasyczna, czterostanowiskowa ( wymiary ok. 60 cm na 50 cm) płyta indukcyjna, trzeba być gotowym na wydanie minimum 900 zł.

Za najdroższe modele płyt indukcyjnych możemy zapłacić nawet 6000 zł.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie tanie modele płyt indukcyjnych posiadają poszerzoną strefę grzewcza czy funkcje wykrywania wielkości garnka.

Dobra płyta indukcyjna do zabudowy powinna charakteryzować się wysoką mocą (o ile pozwalają na to warunki, najlepiej jest wybrać płytę trój-fazową), łatwą, intuicyjną obsługą, klasycznym designem oraz energooszczędnością.

Tak samo jak każda kuchnia jest inna, tak i każdy przyszły użytkownik płyty indukcyjnej ma różne wymagania co do jej parametrów i wyglądu. Przy wyborze dobrej płyty indukcyjnej trzeba kierować się przede wszystkim jej mocą i pamiętać, że droższe nie zawsze znaczy lepsze.

RankingRanking płyt indukcyjnych

TOP 5 Płyta indukcyjna Producent Cena
1Samsung NZ84J9770EKSamsungAktualna Cena
2Electrolux EHH16340FKElectroluxAktualna Cena
3Bosch PVS651FC1EBoschAktualna Cena
4Whirlpool ACM 808 BASElectroluxAktualna Cena
5Electrolux EHH6240ISKElectroluxAktualna Cena

Płyta indukcyjna - Opinie i komentarze (3)

 • 9 listopada 2016 z 11:46
  Permalink

  Długo miałam płytę gazową, kiedy postanowiliśmy zmienić mieszkanie podjęłam decyzję że teraz tylko płyta indukcyjna. Trzeba było zmienić cały asortyment gotowania i kupić nowe garnki, ale teraz jestem bardzo zadowolona ze zmiany. Płyta indukcyjna to spore ułatwienie dla mnie i szybkość gotowania.

  Powtórz
 • 4 stycznia 2017 z 16:03
  Permalink

  Ja mam electroluxa i jestem bardzo zadowolona. Przede wszystkim jednak przeskok jest ogromny jak porówna się z klasyczną kuchenką. Bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność. Ja się przede wszystkim ze względu na pojawienie dzieci zdecydowałam i jedyny moment, kiedy trochę się denerowowałam, to kiedy na początku musiałam wymienić wszystkie gary. Teraz już tylko chwalę!

  Powtórz
 • 9 sierpnia 2017 z 07:15
  Permalink

  Marzy mi się płyta indukcyjna ale niestety, na razie mnie na nią nie stać.

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *