Standardowym rozmiarem zmywarki do zabudowy jest 45 cm – taki sprzęt zajmuje niewiele miejsca, a jednocześnie doskonale sprawdzi się w przypadku niewielkiej rodziny, pary lub singli. Dobra zmywarka do zabudowy 45 cm powinna być prosta w montażu, cicha i energooszczędna (by nie zwiększać nadmiernie domowych wydatków na prąd i wodę). W większości przypadków okazuje się, że zastosowanie zmywarki nie prowadzi do zwiększenia wydatków, bo zużywa ona znacznie mniej wody, niż zmywanie ręczne.

Jakie plusy ma zastosowanie zmywarki do zabudowy?

Zmywarka do zabudowy to przede wszystkim oszczędność czasu – zamiast codziennie marnować kilkanaście minut na ręczne zmywanie naczyń, wystarczy wsadzić je do komory, włączyć odpowiedni program i wyjąć suche naczynia. Oszczędność czasu jest szczególnie duża, jeśli spojrzymy na zmywanie naczyń ze skali miesiąca lub roku.

Minusem zastosowania zmywarki jest spory koszt początkowy (czyli jej kupno), dość duży hałas, który generuje takie urządzenie oraz to, że można w niej myć tylko tradycyjne, szklane i plastikowe naczynia. Jeśli często wykorzystujesz zabytkową porcelanę, naczynia z drewna lub ręcznie malowane talerze, będziesz musiał je nadal zmywać ręcznie. Dodatkowo, zmywarka może sobie nie poradzić z najsilniejszymi zabrudzeniami i trzeba je usuwać samodzielnie. Dobre zmywarki 45 cm zajmują mniej więcej jedną dolną szafkę w kuchni.

Zmywarka do zabudowy 45 cm z ukrytym panelem

Osoby, które wykorzystują zmywarki do zabudowy, chcą zwykle, by sprzęt AGD był jak najmniej widoczny. Obecnie większość zmywarek najważniejszych firm, posiada zakryty panel. Przyciski do wyboru programu widać dopiero wtedy, gdy otworzymy drzwiczki zmywarki. Takie rozwiązanie ma kilka minusów – po pierwsze, dostęp do panelu sterowania jest znacznie trudniejszy, niż wtedy, gdy znajduje się on na froncie zmywarki. Zmywarka nie pokazuje, jak dużo czasu pozostało do końca cyklu zmywania – zamiast tego, w jej dolnej części świeci się niewielka dioda. Pokazuje ona użytkownikowi, że zmywarka nadal zmywa, lub że można ją już otworzyć. Dodatkowo, po zakończeniu zmywania, zmywarka użytkownika sygnałem, że można wyjąć naczynia. Taka zmywarka musi być wyposażona w system, który pozwala na awaryjne zatrzymanie pracy i odprowadzenie wody. Jest on konieczny wtedy, gdy na przykład dojdzie do awarii prądu. W nowoczesnej kuchni będzie trudno się domyśleć, że drzwiczki od zmywarki pochodzą właśnie od tego urządzenia, co wpływa korzystnie na estetykę.

Zmywarka do zabudowy 45 cm z odkrytym panelem

Dobra zmywarka z widocznym panelem różni się od pozostałych modeli tym, że na jej froncie znajdują się przyciski do sterowania programami. Jeśli zachodzi taka konieczność, można wyłączyć zmywarkę podczas pracy i opróżnić ją z wody, lub przyśpieszyć zakończenie danego programu zmywania. Różnice w użytkowaniu tych dwóch rodzajów zmywarek są bardzo małe – zmywarka z odkrytym panelem pokazuje stale czas pracy zmywarki.

Cicha zmywarka do zabudowy 45 cm

Niektóre, droższe modele zmywarek, są wyjątkowo ciche i dzięki temu, można je bez problemu użytkować na przykład wtedy, gdy w domu ktoś śpi. Hałas emitowany przez niektóre zmywarki może denerwować i zniechęcać do częstego używania urządzenia. Aby kupić wyjątkowo cichą zmywarkę, powinieneś przejrzeć specyfikację kilku urządzeń i zwrócić uwagę na głośność emitowaną w decybelach. Standardowym hałasem jest około 40 dB. Pamiętaj także o tym, że człowiek po pewnym czasie przyzwyczaja się do hałasu i przestaje na niego zwracać uwagę.

Dobra zmywarka do zabudowy 45 cm – jakie programy?

Dobra zmywarka do zabudowy nie musi posiadać bardzo dużej ilości programów, bo i tak prawdopodobnie nie wykorzystamy ich wszystkich. Zwróć uwagę na to, czy Twoja zmywarka posiada takie programy, jak:

  • Mycie wstępne – dzięki niemu można usunąć resztki pożywienia
  • Program zwykły – najczęściej wykorzystywany program, który sprawdza się przy umiarkowanie zabrudzonych naczyniach. Zmywarka powinna zaoferować także włączenie programu eco, który pozwoli zaoszczędzić pieniądze na wodzie i energii.
  • Mycie intensywne – przywróci blask nawet najbardziej zabrudzonym naczyniom.
  • Mycie delikatne – przydaje się, jeśli chcesz umyć szklanki lub kieliszki. Te naczynia w czasie zwykłego mycia, mogą się potłuc, a ze względu na niewielkie zabrudzenia, nie wymagają tak wysokiej temperatury i ilości detergentu.

Dobra zmywarka do zabudowy 45 cm do 1500 złotych

Tanie zmywarki (w cenie około 1000 złotych), oferują tylko podstawowe programy i nie są tak energooszczędne, jak sprzęt w wyższej cenie. Wybierając zmywarkę w wyższej klasie energetycznej (np A++), zobaczysz, że zakup szybko Ci się zwraca. Zmywarki w wyższej cenie nie pobierają tak dużo wody i domywają naczynia znacznie skuteczniej od tych, które są dostępne taniej. Kupując zmywarkę zwróć uwagę także na to, ile będzie wynosił jej koszt użytkowania – w niektórych zmywarkach można używać jedynie markowe proszki i tabletki, które kosztują znacznie droższej niż produkty alternatywnych producentów. Z tą wiedzą udaj się do sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *