Kuchenka gazowa powoli staje się reliktem przeszłości. Coraz więcej miłośników gotowania odchodzi od tradycyjnych kuchni gazowych w swoich domach na rzecz urządzeń elektrycznych. Płyty elektryczne do zabudowy dzielą się na ceramiczne i indukcyjne. Oba nie mają standardowych palników ani bezpośredniego źródła ognia, mimo tego jednak bardzo się różnią. Jaka płyta elektryczna do zabudowy jest najlepsza?

Dobra płyta ceramiczna – nowoczesne i estetyczne rozwiązanie

Elektryczna płyta ceramiczna ma z reguły 4 pola grzejne (analogicznie do rozmiarów palników w kuchence gazowej). Ciepło generują okrągłe grzałki znajdujące się pod powierzchnią płyty, które rozgrzewają się w momencie uruchomienia urządzenia. Kiedy płyta nagrzeje się do odpowiedniej temperatury, kręgi (pola grzejne) przybierają kolor czerwony.

Grzałki elektryczne nie podgrzewają całej płyty, a jedynie powierzchnie grzejne. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko oparzenia i zużywa się mniejsza ilość energii. Jeśli mielibyśmy wskazać na minus, to z pewnością jest to czas nagrzewania oraz czas wytracania temperatury pola grzewczego (niepotrzebnie oddaje więc ciepło do otoczenia).

Jeśli chodzi o łatwość czyszczenia, to nie stanowi ona wielkiego problemu pod warunkiem, że odczekamy po gotowaniu od 30 do 60 minut, żeby się nie poparzyć.

Co to jest sterowanie sensoryczne?

Nie chodzi o to, czy mamy w naszej płycie pokrętła czy dotykowe ustawienia. Chodzi natomiast o specjalne sensory, które wykrywają temperaturę naczynia, które na nich stoją i dopasowują moc urządzenia do potrzeb użytkownika, zmniejszając tym samym zużycie energii do niezbędnego minimum.

Płyty grzewcze elektryczne ceramiczne do 600 zł

Najtańsze w kategorii płyty możemy kupić za około 400 zł, jednak z reguły są to płyty z dwiema powierzchniami grzewczymi (palnikami) o wymiarach 58 x 52 cm i zbliżonych. Moc przyłączeniowa takich płyt będzie wynosiła około 3 kW.

Ranking Płyta elektryczna do zabudowy - ceramiczna Producent Cena
1Electrolux EHF16240XKElectroluxAktualna Cena
2Amica PC6400ZHAmicaAktualna Cena
3Amica PC 3200ZTAmicaAktualna Cena
4Teka TB 6415TekaAktualna Cena
5Candy CC64CHCandyAktualna Cena

Płyty ceramiczne powyżej 600 zł

Tutaj znajdziemy już modele z 4 powierzchniami grzewczymi o mocy przyłączeniowej 6,5 kW i więcej. Znajdziemy tez więcej propozycji, jeśli chodzi o design i wykończenie płyt – od wykończenia ceramicznego po takie z ramką ze stali nierdzewnej.

Ranking Płyta elektryczna do zabudowy - ceramiczna Producent Cena
1Bosch PKE611FP1EBoschAktualna Cena
2Siemens ET651HE17ESiemensAktualna Cena
3Siemens ET651FKP1ESiemensAktualna Cena
4Bosch PKN645FP1EBoschAktualna Cena
5Electrolux EHF46547XKElectroluxAktualna Cena

Płyta indukcyjna – jak to działa?

Płyta indukcyjna wykorzystuje zjawisko powstawania siły elektromotorycznej w przewodniku (nazwa zjawiska to indukcja elektromagnetyczna stąd nazwa płyt indukcyjnych). Płyta indukcyjna ma zatem pod ceramiczną taflą umieszczone szerokie, płaskie cewki, które odpowiadają za generowanie szybkozmiennego pola magnetycznego.

Do gotowania na płycie indukcyjnej musimy mieć specjalne garnki, które są zrobione z metali reagujących na pole magnetyczne, ponieważ tylko w takich stopach metali indukują się prądy wirowe, które rozgrzewają dno naczynia. Jeśli nie chcemy wymieniać wszystkich garnków, to możemy zdecydować się także na zakup specjalnej podkładki z materiału ferromagnetycznego i na niej stawiać zwykła garnki.

Dobra płyta indukcyjna – ile to kosztuje?

Ceny rozpoczynają się od 900 zł i różnią się w zależności od jakości materiałów wykonania, popularności marki i zastosowanym w nich nowinkom, takim jak sterowanie sensorowe, czy płyty bez granic, czyli z możliwością ustawienia wielkości obszaru, który ma się nagrzewać (dostosowanie do rozmiaru naczynia), są też płyty, które same wykrywają obszar, który jest przykryty naczyniem. Kilka płyt w przedziale cenowym do 1200 zł ma też funkcję Booster, czyli funkcję szybkiego zagotowywania. Dodatkowo można w płytach znaleźć timer, blokady zabezpieczające urządzenie przed włączeniem przez dzieci, wskaźnik ciepła resztkowego oraz wielostopniową skalę mocy grzania.

Ranking Płyta elektryczna do zabudowy - indukcyjna Producent Cena
1Electrolux EHH16340FKElectroluxAktualna Cena
2Whirlpool ACM 808 BASElectroluxAktualna Cena
3Amica PI6540UNElectroluxAktualna Cena
4Samsung NZ64H37070KElectroluxAktualna Cena
5Electrolux Slim-fit EIV744ElectroluxAktualna Cena

Co ciekawego jeszcze możemy znaleźć w dobrych płytach indukcyjnych?

 • Sensor gotowania, który automatycznie utrzymuje stałą, ustawioną przez użytkownika temperaturę naczynia podczas gotowania,
 • Sensor smażenia – jedzenie jest odpowiednio zarumienione dzięki kontroli temperatury i czasu smażenia potrawy w trzech trybach przeznaczonych do smażenia różnego rodzaju produktów (mięs, serów, warzyw itp.)

Jakie plusy ma dobra płyta indukcyjna?:

 • Wysokie bezpieczeństwo użytkowania – płyta pozostaje zimna lub lekko ciepła po długim czasie gotowania, dlatego nawet młodsze osoby mogą jej używać bez obawy o poparzenie,
 • wygodna w utrzymaniu czystości – dzięki stałej niskiej temperaturze nic się na niej nie przypala i można ją wycierać na bieżąco,
 • niskie zużycie energii,
 • szybko nagrzewa potrawy.

Płyta elektryczna do zabudowy - Ranking 2018

TOP 5 Płyta elektryczna do zabudowy Producent Cena
1Electrolux EHH16340FKElectroluxAktualna Cena
2Beko HDMC 32400 TXBekoAktualna Cena
3Gorenje ECT 610 SCGorenjeAktualna Cena
4Amica PIT6541SUAmicaAktualna Cena
5AEG HK6542HPFBAEGAktualna Cena

wpis na temat:

 • płyty elektryczne do zabudowy ranking
 • elektryczne płyty grzewcze do zabudowy ranking
 • jakie najlepsze plyty ceramiczne na prad forum
 • plyty elektryczne do zabudowy
 • ranking płyt elektrycznych

Płyta elektryczna do zabudowy - Opinie i komentarze (3)

 • 15 września 2016 z 09:34
  Permalink

  Ja swoją płytę sobie cenie za szybkość gotowania wody oraz jest bezpieczna dla dzieci. Dziękuję za ranking!

  Powtórz
 • 19 lipca 2017 z 10:55
  Permalink

  Dobre podsumowania. Dla mnie przedewszystkim płyta elektryczna to wygoda. Nie wyobrażam sobie dzisiaj zmiany na gazówkę!

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *