Płyta gazowa to podstawowy element wyposażenia większości kuchni. W sklepach można znaleźć szeroki wybór płyt kuchennych tego typu, różniących się sposobem podłączenia, rodzajem używanego paliwa (gaz z butli lub sieci) oraz ilością palników. Gotowanie na gazie pozwala uzyskać smaczniejsze potrawy i nadal jest opcją korzystniejszą pod względem cenowym płyt elektrycznych.

Najpopularniejsze są płyty gazowe do zabudowy, które prezentują się bardzo elegancko i nie zabierają niepotrzebnie miejsca w zabudowie kuchennej. Obecnie w ofercie sklepów AGD znajdziemy zarówno tradycyjne, kwadratowe płyty czteropalnikowe, jak i nowoczesne urządzenia o futurystycznych, wyokrąglonych kształtach.

Emaliowana płyta gazowa do zabudowy

Dwie najpopularniejsze odmiany płyt gazowych do zabudowy, to płyty emaliowane oraz szklane. Dobra płyta gazowa do zabudowy pokryta emalią, to najpopularniejsza, tania odmiana płyty gazowej. Większość modeli jest pomalowanych na biało, co ułatwia utrzymanie czystości – resztki jedzenia są na niej dobrze widoczne i można je szybko usunąć. Płyty emaliowane mają także tą zaletę, że tworzą delikatne zagłębienie, nad którymi znajdują się palniki. Znacznie zmniejsza to ryzyko zalania palników kuchenki, spowodowanego wykipieniem płynu. Minusy płyt emaliowanych to przede wszystkim tradycyjny wygląd, nie pasujący do nowoczesnych wnętrz, oraz pojawianie się odprysków przy uderzeniu.

RankingRanking emaliowanych płyt gazowych do zabudowy

TOP 5 Emaliowana płyta gazowa do zabudowy Producent Cena
1Freggia HB430VBFreggiaAktualna Cena
2Freggia HB430VFreggiaAktualna Cena
3Bosch PBP6B5B80BoschAktualna Cena
4Hotpoint-Ariston PC 640 T (AN) R /HAHotpoint-AristonAktualna Cena
5Amica PG6510XAmicaAktualna Cena

Płyta gazowa na szkle

Płyty emaliowane to tradycyjny wybór. Jeśli szukasz płyty kuchennej, która będzie pasowała do wnętrza w stylistyce stali i metalu, lepszym wyborem będzie płyta gazowa do zabudowy wykonana ze szkła. Płaskie szkło z wystającymi palnikami prezentuje się bardzo interesująco i można łatwo je wyczyścić. Dobra płyta gazowa na szkle, powinna być wyposażona w ramę chroniącą konstrukcję przed uszkodzeniami. Ze względu na to, że szkło nie tworzy zagłębień, podczas gotowania na takiej płycie gazowej należy zwracać uwagę na to, by nie doszło do wylania na nią dużej ilości płynu. Może to doprowadzić do zalania kurków.

RankingRanking płyt gazowych do zabudowy na szkle

TOP 5 Płyta gazowa do zabudowy na szkle Producent Cena
1Siemens EO6B6HB10SiemensAktualna Cena

Stalowa płyta gazowa

Rozwiązaniem, które łączy elegancję i praktyczność, jest zastosowanie płyty do zabudowy ze stali nierdzewnej. Tego rodzaju płyty są łatwe do czyszczenia i dobrze komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Ich plusem jest także bardzo duża odporność na uderzenia.

Płyta gazowa do zabudowy z żeliwnym rusztem

Ruszt kuchenki zwykle jest wykonany z żeliwa. Najlepszym rozwiązaniem są kuchenki wyposażone w ruszt dzielony, który można następnie wstawić do zmywarki lub do zlewu. Ruszt żeliwny jest zwykle droższym rozwiązaniem od emaliowanego, jednak oferuje szereg zalet. Jest stabilny i bardzo trwały. Minusem płyty gazowej do zabudowy tego typu, jest nieco trudniejsze zachowanie czystości.

RankingRanking płyt gazowych do zabudowy z żeliwnym rusztem

TOP 5 Płyta gazowa do zabudowy z żeliwnym rusztem Producent Cena
1Amica PG9511SPRAmicaAktualna Cena
2Bosch POH6B6B10BoschAktualna Cena
3Whirlpool AKM 268 NBWhirlpoolAktualna Cena
4Amica PG9611SRB INAmicaAktualna Cena
5Whirlpool AKA 7522 IXWhirlpoolAktualna Cena

Płyta gazowa dwupalnikowa

Jeszcze kilka lat temu, osoby chcące kupić kuchenkę do zabudowy, mogły wybierać jedynie spośród modeli czteropalnikowych na planie kwadratu i trzypalnikowych, w których palniki są ułożone jeden obok drugiego.

Obecnie wybór kuchenek dwupalnikowych jest znacznie większy i osoby, szukające niewielkiej kuchenki nie powinny mieć problemów z zakupem. Kuchenki dwupalnikowe są dostępne zwykle z pojedynczym rusztem i posiadają palniki, znacznie różniące się rozmiarami. Mniejszy palnik jest nazywany zwykle pomocniczym. Wybierając taką kuchenkę, warto zdecydować się na dodatkowe opcje, jak zegar i zapalarka w pokrętle na płycie grzewczej.

Płyta gazowa do zabudowy pięciopalnikowa

Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest zakup kuchenki wyposażonej w pięć palników. W większości modeli płyt gazowych tego typu, na środku znajduje się największy palnik, natomiast w czterech rogach – mniejsze palniki. Płyty tego typu znacznie różnią się wymiarami, a największe modele mogą mierzyć nawet 110 cm. Standardowy wymiar dobrej płyty gazowej do zabudowy to około 60 – 70 cm i taki wybór, będzie nas ograniczał pod względem ekspresji kulinarnej. Problem pojawia się przede wszystkim, gdy korzystamy z dużych patelni i garnków.

RankingRanking płyt gazowych do zabudowy z 5 palnikami

TOP 5 Płyta gazowa do zabudowy z 5 palnikami Producent Cena
1Solgaz GPC-4+1SolgazAktualna Cena
2Amica PG9511SPRAmicaAktualna Cena
3Bosch PCQ7A5M90BoschAktualna Cena
4Amica PG9611SRB INAmicaAktualna Cena
5Whirlpool AKA 7522 IXWhirlpoolAktualna Cena

Wybierając kuchenkę wyposażoną w większą ilość palników, możemy ułatwić sobie jednoczesne przygotowywanie wielu potraw. Taka kuchenka rozwiązuje także problem związany z używaniem mniejszych urządzeń, czyli brak miejsca. Płyta gazowa wyposażona w 5 palników, powinna mieć dopracowany ruszt, który pewnie utrzyma duże garnki. Najlepszym wyborem są kuchenki ze wspólnym, dwu lub częściowym rusztem, który zabezpiecza naczynia przed przechylaniem się.

Podsumowując – duża płyta gazowa będzie dobrym wyborem, ale przede wszystkim wtedy, gdy mamy dużo miejsca w kuchni i będziemy często gotowali w wielu garnkach. W większości domów, równie dobrym rozwiązaniem będzie kuchenka wyposażona w cztery palniki, ale w znacznej odległości od siebie.

Płyta gazowa do zabudowy - Ranking 2018

TOP 5 Płyta gazowa do zabudowy Producent Cena
1Bosch PCH615B90EBoschAktualna Cena
2Solgaz GPC-4+1SolgazAktualna Cena
3Whirlpool AKM 260 IXWhirlpoolAktualna Cena
4Bosch POH6B6B10BoschAktualna Cena
5Amica PGCZ 6411AmicaAktualna Cena

wpis na temat:

 • płyta gazowa do zabudowy
 • płyta gazowa
 • płyty gazowe do zabudowy ranking
 • płyta gazowa łatwa w czyszczeniu opinie
 • plyta gazowa do zabudowy polecane

Płyta gazowa do zabudowy - Opinie i komentarze (3)

 • 11 lipca 2016 z 07:57
  Permalink

  Mam Amicę IN6610GCB i jest rewelacyjna, płyta gazowa na szkle, w dobrej cenie i bardzo solidnie i elegancko zrobiona. Świetne elektryczna zapalarka, do tego żeliwne ruszty, inoxowy front no i solidne metalowe pokrętła. Poza tym łatwo się czyści i ma dobre palniki moim zdaniem.

  Powtórz
 • 9 listopada 2016 z 11:52
  Permalink

  Ostatnio zastanawiałam się nad zmianą kuchenki i zabudowie całej kuchni. Wydaje mi się, że to nie tylko lepsze rozwiązanie, co przede wszystkim dające możliwość uporania się z czystością. Zabudowaną płytę można bardzo szybko wyczyścić, tak samo jak blat, na którym jest osadzona. W przypadku kuchenki jest wiele zakamarków, do których niekiedy trudno dotrzeć.

  Powtórz
 • 3 lutego 2017 z 13:56
  Permalink

  My mamy płytę gazową dwupalnikową do zabudowy firmy Kernau. Nie znałam wcześniej tej firmy i na początku byłam sceptycznie nastawiona do zakupu sprzętu od nich, ale przekonały mnie opinie znalezione w sieci. Między innymi przyczyniło sie to do zakupu płyty gazowej. Jest kompaktowa, bo ma niewiele ponad 30cm szerokości, więc idealna do małej kuchni. Do codziennego gotowania wystarcza w zupełności. Dzięki temu, ze jest w kolorze inox nie widac tak na niej zabrudzen 😉

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *