Pralka do zabudowy nie psuje wyglądu pomieszczenia, w którym się znajduje. Zwykle montuje się ją w kuchni lub w łazience. Przed zakupem pralki, powinieneś pomyśleć nad tym, jak będą otwierały się jej drzwiczki. W niektórych miejscach sprawdza się pralka otwierana od góry, a w innych jedynym rozwiązaniem będą drzwi frontowe.

W pralce pod zabudowę ubrania można wkładać jedynie od przodu. Pralki mają zwykle przewód o długości około 1,5 metra, dlatego miejsce, w którym ją zamontujesz, nie może znajdować się daleko od gniazdka. Pamiętaj, że to urządzenie zabiera bardzo dużo prądu i powinno się ją przyłączyć do osobnego gniazdka. Nawet najlepszej pralki nie powinno się podłączać do sieci za pomocą przedłużacza, ponieważ może dojść z tego powodu do pożaru.

Obok pralki musi się znaleźć także przyłącze wody.

Pralka do zabudowy a zwykła pralka wolnostojąca

Dobra pralka do zabudowy różni się od zwykłej tym, że posiada inny system wentylacji, dlatego potrzebuje mniej miejsca. Niektóre pralki posiadają system stabilizacji, który sprawia, że generuje ona mniejsze wstrząsy i jest o wiele cięższa. Pralki do zabudowy mają zwykle zabudowaną górę (blat), jednak nie oferują możliwości zakrycia frontu.

Charakterystyczne dla tego typu pralek jest także wcięcie dolne, co oznacza, że pralka ma trochę miejsca na stopy użytkownika. Wsyp proszku w dobrej pralce do zabudowy jest zwykle znacznie dłuższy, niż w tradycyjnej, ponieważ w dosypywaniu proszku przeszkadza blat.

W wielu mieszkaniach można spotkać tradycyjne pralki w zabudowie, jednak takie rozwiązanie generuje wiele problemów. Znacznie łatwiej jest kupić niewiele droższą pralkę do zabudowy i cieszyć się przez długi czas z pełnej funkcjonalności.

Pralka do zabudowy wymiary

Gdy wybierasz kuchenkę mikrofalową lub lodówkę pod zabudowę, zwykle masz problem z dopasowaniem wymiarów urządzenia do swoich mebli. Wybór dobrej pralki pod zabudowę jest znacznie prostszy, ponieważ mają one zwykle takie same wymiary. Standardem jest szerokość 60 cm, głębokość 55 cm i wysokość do około 85 centymetrów.

Pralka pod zabudowę nie może być bardzo dokładnie dopasowana do szafki, w której się znajduje, ponieważ będzie wirowała. Gdy szafka jest zbyt mała, może dojść do jej zniszczenia, lub porysowania pralki. Szafka powinna być większa o około 10 cm z tyłu i mniej więcej 2 cm z boków.

Mała pralka do zabudowy

Większość pralek do zabudowy ma niewielką pojemność, dlatego są dobrym wyborem dla małej rodziny. Zabudowanie dużej pralki powoduje problem z nadmiernymi wibracjami. Niewielka pralka jest cichsza – producenci określają, jak duża jest głośność dźwięku podczas prania i wirowania.

Dobrym rozwiązaniem jest dobra pralka o dużej efektywności energetycznej, na przykład pralka A+ lub A, natomiast pralki o wyższej efektywności, są mniej opłacalne z uwagi na wysoką cenę.

  Najpopularniejszymi producentami pralek są takie firmy, jak:

 • Elektrolux
 • Gorenje
 • Beko
 • Candy
 • Bosh

Warto zapoznać się także z pralkami mniej znanych producentów. Często okazuje się, że pralki pod zabudowę różnych firm składają się z podzespołów tego samego producenta. Kilka lat temu ważną cechą podczas wybierania pralki była trwałość, jednak dziś jest ona bardzo podobna wśród pralek różnych firm. Wybierając najlepszy model warto kierować się opiniami innych osób, które mają dany model w domu.

Pralka do zabudowy – jakie opcje?

Pralki pod zabudowę posiadają zwykle te same opcje, które można znaleźć w tradycyjnych pralkach. Przed zakupem zwróć uwagę na to, jak dużo programów ma pralka i czy posiada opcję samodzielnego wybierania ilości wody, temperatury i czasu prania. Pamiętaj, że pralka, która ma 16 programów, nie musi być lepsza od tej, w której znajdziesz ich tylko 6 – większości z nich i tak nie będziesz wykorzystywał. Naszym zdaniem lepiej sprawdza się tańsza, dobra pralka, która nie przytłacza użytkownika mnogością opcji.

Ciekawą opcją jest na przykład łatwe prasowanie, dzięki któremu ubrania są mniej pogniecione. Ta opcja występuje w większości pralek dostępnych na rynku.

Jeśli chcesz ograniczyć zużycie wody, powinieneś wybrać pralkę, która samodzielnie kontroluje jej ilość i bardzo dokładnie dobiera temperaturę (funkcja AquaFusion). Dzięki niej, oszczędzasz pieniądze na każdym praniu.

Dobrym wyborem może być pralka wyposażona w opcję oszczędzania energii i sygnał dźwiękowy, który pokazuje, że pranie się zakończyło. Zwróć uwagę także na zabezpieczenia pralki – nowoczesne modele mają zabezpieczenie przed przelewaniem się wody. Aby zabezpieczyć mieszkanie przed zalaniem, wybierz pralkę, która nie pozwala na otworzenie drzwiczek tak długo, aż nie będzie w niej wody.

Jak wybrać najlepszą pralkę do zabudowy? Naszym zdaniem, warto po pierwsze zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia i wybrać energooszczędną pralkę. Następnie przeanalizujmy funkcje, jakie oferuje pralka i zastanówmy się, czy potrzebujemy ich wszystkich. Jeśli dojdziesz do wniosku, że pralka pod zabudowę jest dla Ciebie za mała, lepszym wyborem będzie zakup automatu, który postawisz w łazience. Gdy dbasz o wygląd mieszkania, lepiej sprawdzi się pralka w zabudowie.

Pralka do zabudowy - Ranking 2018

TOP 5 Pralka do zabudowy Producent Cena
1Electrolux EWG147540WElectroluxAktualna Cena
2Bosch WIS28141EUBoschAktualna Cena
3Candy CBWD8514D-SCandyAktualna Cena
4Electrolux EWX147410WElectroluxAktualna Cena
5Electrolux EWG147410WElectroluxAktualna Cena

wpis na temat:

 • pralka do zabudowy
 • pralka pod zabudowę
 • pralka do zabudowy mini
 • pralka do zabudowy pod blatem
 • wymiary pralki pod zabudowę

Pralka do zabudowy - Opinie i komentarze (5)

 • 6 października 2015 z 09:45
  Permalink

  Jestem wielką fanką agd do zabudowy, fajnym rozwiązaniem na pralkę jest zabudowanie w wysokiej szafce, ja mam ją na lekkim podwyższeniu, poniżej głęboka szuflada na brudne ciuchy, przedzieloną na pół, także od razu z podziałem na kolory. Wyżej proszki, płyny, inne cuda, a pralka jest na wysokości takiej, że nie muszę się schylać do niej, bardzo jestem zadowolona i polecam takie rozwiązanie. Zastanawialiśmy się również nad zabudową pralki ładowanej od góry, ale uznaliśmy, że szkoda miejsca.

  Powtórz
  • 6 października 2015 z 13:20
   Permalink

   Z tego co piszesz można wywnioskować, że lubisz robić pranie 😀 Zastanowię się nad takim rozwiązaniem u mnie, to może moja żona będzie chętniej robiła pranie 😛
   Szkoda że nie ma odkurzacza do zabudowy, może też by się mojej żonie spodobał…

   Powtórz
 • 23 października 2015 z 10:22
  Permalink

  Moja żona bardzo chciała mieć zabudowaną pralkę i teraz jak robiliśmy remont łazienki to zdecydowaliśmy się na marmurowy blat w łazience a pod nim znajduje się właśnie pralka. Na razie jest to w pół zabudowane bo nie zrobiliśmy jeszcze drzwiczek ale to dobrze rozwiązanie. Przede wszystkim mniej się kurzy, pralka nie jest taka głośna i jednak inne miejsce można przeznaczyć na półki czy szafki.

  Powtórz
 • 8 sierpnia 2017 z 18:20
  Permalink

  Każdą praktycznie pralkę możesz zabudować, ważniejsza jest klasa energetyczna i inne parametry które będą wykazywać dobrą jakość danej pralki. Dla wielu to się wydaje czarna magia, ale jeśli by skorzystać z takiego narzędzia jak to co wskaże najkorzystniejsze oferty i dobrej jakości pralki w mgnieniu oka, to wybranie tej odpowiedniej nie powinno stanowić większego problemu.

  Powtórz
 • 23 sierpnia 2018 z 18:35
  Permalink

  Mi odpowiada pralka do zabudowy Candy. Jest mała a ma duży załadunek. DO tego jest energooszczędna i nie droga. Szczerze mówiąc nie wiem, czy te drogie pralki są równie dobre? Ta ma wszystkie potrzebne funkcje.

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *