Coraz większą popularnością zaczynają się w Polsce cieszyć suszarki do ubrań. Pytanie jaką suszarkę wybrać? Dla wielu jest to zupełnie nieznany grunt, często pierwszy zakup tego typu urządzenia. Na rynku dostępne są dwa rodzaje suszarek do ubrań, a mianowicie kondensacyjna oraz wywiewowa, (inaczej ewakuacyjna). Oba typy suszarek dostępne są w wersji wolnostojącej lub do zabudowy, ale dziś skupię się na suszarkach kondensacyjnych.
Podstawową zaletą suszarek kondensacyjnych jest fakt, że takie urządzenie nie musi być podłączane do wentylacji. Suszarka kondensacyjna odprowadza wodę z ubrań do pojemnika, z którego należy usuwać wodą lub można podłączyć ją do instalacji wodnej (odpływ). Jest to więc urządzenie bardzo uniwersalne, a przy tym łatwe w montażu.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Jeśli suszarka kondensacyjna nie będzie podłączana do odpływu, pierwszą rzeczą na którą należy zadbać, to wielkość pojemnika na wodę. Mniejszy pojemnik będzie zdecydowanie mniej praktyczny, radzę więc wybrać suszarkę z możliwie dużym pojemnikiem. W mojej ocenie nie warto wybierać modeli o pojemności zbiornika mniejszej niż 4-5 litrów. Jest to właściwie pewien standard wśród dostępnych modeli, zdarzają się jednak również urządzenia o mniejszym pojemniku.

Druga rzecz to pompa ciepła – niektóre suszarki kondensacyjne wyposażone są w pompę ciepłą, dzięki czemu mogą pracować zużywając mniej energii elektrycznej, a jednocześnie suszą w niższej temperaturze, co ma również swój wpływ na ubrania, szczególnie jeśli mowa o rzeczach delikatniejszych. Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła są jednak droższe od klasycznych modeli, w związku z czym oszczędność energii jest w tym wypadku raczej kwestią ekologii, niż realnej oszczędności (zakup zwróci się dopiero po dobrych kilku latach użytkowania). Niestety urządzenia z pompą mogą okazać się również bardziej awaryjne, niż klasyczne suszarki kondensacyjne, a naprawy zdecydowanie bardziej kosztowne.

Najlepsze suszarki kondensacyjne z pompą ciepła produkowane są np. przez Electrolux, Miele, Bosh, Beko, Samsung, Amica.

Kolejna kwestia, to ładowność bębna. Na rynku znajdziemy modele przeznaczone do suszenia od 3 do 8 kg ubrań. Ładowność suszarki powinna odpowiadać ładowności pralki, czyli jeśli w domu masz pralkę do które możesz włożyć 5 kg ubrań – suszarka powinna mieć taką samą ładowność. Jeśli zdecydujecie się na zakup suszarki o dużej ładowności warto natomiast wybrać model, w którym dostępne będzie ustawienie wielkości wsadu lub posiadający funkcję automatycznego ważenia.

Poza ładownością należy zastanowić się również nad sposobem samego ładowania suszarki. W suszarkach kondensacyjnych do zabudowy dostępne są wyłącznie modele ładowane od frontu. Zaletą ładowanych od frontu suszarek jest na pewno większa ładowność, widoczny bęben (w niektórych modelach), a także możliwość ustawienia w tzw. słupku razem z pralką. Natomiast są one mniej bezpieczne jeśli w domu są małe dzieci, należy przeznaczyć na nie więcej przestrzeni, a według niektórych są również mniej wygodne w użytkowaniu. Zaletą suszarek ładowanych od góry jest możliwość ustawienia ich nawet w naprawdę małych pomieszczeniach, komfort obsługi i bezpieczeństwo. Tak naprawdę jednak jest to kwestia drugorzędna i zależy wyłącznie od osobistych preferencji.

Jaka klasa energetyczna?

Ważną kwestią jest natomiast klasa energetyczna. Większość urządzeń posiada klasę energetyczną B lub C. Suszarki nie należną do energooszczędnych urządzeń, dlatego tym bardziej warto wybierać urządzenia z klasą B, a jeśli leży to w zasięgu waszych możliwość finansowych – A. Suszenie w urządzeniu klasy C jest (w uproszczeniu) dwa razy droższe, niż w urządzeniu klasy A (podstawowy cykl w suszarce klasy A to koszt ok. 2,5 zł, a nawet poniżej 2 zł jeśli suszymy w urządzeniu z pompą ciepła, klasy B – 3,7 zł, klasy C – 5 zł).

Warto zwrócić też uwagę na poziom emitowanego hałasu. Dobra suszarka kondensacyjna nie powinna przekroczyć poziomu 65 dB – a i na tym poziomie dobywający się dźwięk może przeszkadzać domownikom.

Funkcje i Programy

Na koniec zwróćcie uwagę iloma funkcjami dysponuje urządzenie, jak bardzo intuicyjne jest w obsłudze, w jaki sposób zaprogramowane są programy. Jeśli jest coś na czym bardzo wam zależy – warto postawić na tę właśnie suszarkę, nie chodzi o to by było wszystkiego jak najwięcej, ale aby suszarka była jak najlepiej dostosowana do realnych potrzeb.

Ważne jest by istniała możliwość wyboru rodzaju tkaniny i aby suszarka automatycznie dostosowywała temperaturę i czas suszenia. Bardzo przydatną opcją jest również „odświeżanie”, czyli krótki tryb dzięki któremu można pozbyć się z noszonych ubrań nieprzyjemnych zapachów (jedzenie, papierosy). Polecam także wybór suszarki z tzw. zmiennym ruchem bębna, w którym wirowanie odbywa się raz w lewo raz w prawo, dzięki czemu suszenie jest szybsze, dokładniejsze, a ubrania mniej wygniecione. Dla wygody użytkowania upewnijcie się też, czy suszarka schładza ubrania po zakończeniu suszenia, tak by od razu można było je chować do szafy.

Istotną kwestią są również zabezpieczenia. Jeśli w domu są małe dzieci ważną opcją jest blokowanie drzwiczek w trakcie pracy suszarki, ewentualnie automatyczne wstrzymanie pracy po otworzeniu bębna.

Na koniec warto wspomnieć również o czyszczeniu. Jeśli to możliwe sprawdź przed zakupem jak wygląda czyszczenie filtra w suszarce. Filtr w suszarce wymaga bowiem częstego czyszczenia, ze względu na wywiewania z ubrań włókien, pyłów itp., filtr wymagać może czyszczenia na sucho nawet po każdym użyciu! Wybierzcie suszarkę w której dostęp do filtra jest łatwy, nie wymaga usuwania części obudowy itp. Jest to ważne szczególnie w przypadku suszarek kondensacyjnych do zabudowy! Dobrze również, jeśli suszarka będzie wyposażona w czujnik, który zasygnalizuje konieczność wyczyszczenia filtra.

Suszarka kondensacyjna - Ranking 2018

TOP 5 Suszarka kondensacyjna Producent Cena
1Bosch WTG86400 PLBoschAktualna Cena
2Bosch WTW85461PLBoschAktualna Cena
3Electrolux EDP12074PDWElectroluxAktualna Cena
4Beko DPY 8506 GXB1BekoAktualna Cena
5Beko DS 7433 RXBekoAktualna Cena

wpis na temat:

 • najlepsze suszarki kondensacyjne
 • co to jest suszarka kondensacyjna
 • suszarka do ubrań jaki model 2018
 • suszarka kondensacyjna a wywiewowa - rónice
 • suszarka kondensacyjna blog

Suszarka kondensacyjna - Opinie i komentarze (3)

 • 10 kwietnia 2017 z 08:45
  Permalink

  Wow, chyba wiem, co jest kolejne na mojej liście zakupowej. Taki sprzęt znacznie ułatwiłby życie. Za każdym razem mam problem, gdzie wysuszyć ostatnie pranie. 🙂

  Powtórz
 • 9 sierpnia 2017 z 07:16
  Permalink

  Ja na takie bajery to niestety nie mam miejsca, zresztą teraz potrafię się bez tego obejść więc można bez tego żyć.

  Powtórz
 • 25 listopada 2017 z 21:26
  Permalink

  od lat kupuje do domu wyłącznie sprzęt Bos.., więc przy wyborze suszarki też bym ich wybrał, a jak widać wysoko w czołówce jest 🙂

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *